Print

Test na črevné polypy

Domáci test rakoviny hrubého čreva

Detekcia

Test na črevné polypy slúži na zistenie krvi v stolici, ktorá nie je viditeľná.

95% všetkých ochorení hrubého čreva vzniká najskôr z nezhubného predstupňa -tzv. polypov.
Skôr než môžu prejsť do rakoviny hrubého čreva, existujú mnoho rokov nepozorovane. V tejto počiatočnej fáze môžeme dokázať skryté predstupne rakoviny čreva vykonaním jednoduchého testu na prítomnosť krvi v stolici.

Výhody:

  • Pri vykonávaní testu nie sú nutné žiadne obmedzenia v stravovacích návykoch
Test na črevné polypy
Obsah balenia 1 testovacia skúmavka, 1 testovacia kazeta, Návod na použitie
Vzorka stolica
Metóda immunochromatografický rýchlotest
Dôkaz Skryté krvácanie v stolici – ľudský hemoglobín

Rakovina hrubého čreva

Rakovina hrubého čreva patrí k najčastejším nádorovým ochoreniam. Každoročne ochorie na tento druh choroby okolo 5.000 ľudí v Rakúsku a približne 57.000 ľudí v Nemecku. Dôležité je včasné rozpoznanie choroby, pretože čím skôr chorobu rozpoznáte, tým sa zvyšujú vyhliadky na jej vyliečenie. Šanca na prežitie je viac ako 90%, ak je rakovina objavená už v počiatočnom štádiu a začne sa liečiť.

U koho sa odporúča urobiť test na okultné krvácanie (TOKS)?

Test na okultné krvácanie sa vykonáva u troch rizikových skupín:
  1. u bezpríznakových jedincov nad 50 rokov v intervale 1x za 2 roky,
  2. u bezpríznakových jedincov nad 40 rokov, ktorí sú príbuzní I. stupňa (t.j. rodičia, deti a súrodenci) pacientov, u ktorých bol zistený karcinóm hrubého čreva a konečníka, v intervale 1x ročne
  3. u pacientok, u ktorých bol zistený nádor prsníka, maternice alebo vaječníka nezávisle na veku v intervale 1x ročne.

95% všetkých ochorení hrubého čreva vzniká najskôr z nezhubného predstupňa-tzv. polypov. Polypy sú nezhubné výrastky črevnej sliznice, ktoré vrastajú do črevných priestorov. Črevné polypy nespôsobujú väčšinou žiadne bolesti. Skôr než môžu prípadne prejsť do rakoviny, existujú mnoho rokov nepozorovane. V tejto počiatočnej fáze môžeme dokázať skryté predstupne rakoviny čreva vykonaním jednoduchého testu na prítomnosť krvi v stolici. Týmto jednoduchým a rýchlym testom prispievate ešte naviac k lekárskej kontrole. Môžete tak značne zredukovať Vaše osobné riziko.

Najneskôr od 50.roku života by mal každý každoročne vykonávať test na krv v stolici. Pri dedičných predpokladoch (napr. výskyt rakoviny čriev alebo polypov v rodine) má zmysel kôli zvýšenému riziku začať s prevenciou skôr. Tento test slúži na zistenie krvi v stolici, ktorá nie je viditeľná. Črevné polypy vylučujú krv prinajmenšom občas, črevná rakovina už vo veľmi skorom štádiu. Ak sa týmto testom dokáže prítomnosť skrytej krvi v stolici, bude musieť lekár vzápätí určiť medicínske príčiny. Pre tento test je špecifické to, že pri vykonávaní testu nie sú nutné žiadne obmedzenia v stravovacích návykoch. Tento test môže byť realizovaný nezávisle od denného času pri každej veľkej potrebe. Výsledok sa dozviete v priebehu niekoľkých minút.

Výsledky testu

Výsledok sa považuje za POZITÍVNY, ak sa v priebehu reakčného času 5 minút objavia v reakčnom políčku testovacej kazety 2 fialové čiarky (pri C a T), aj keď bude čiarka pri T len veľmi slabá. Tým bol dokázaný výskyt krvi v stolici. Vyhľadajte, prosím, lekára a podrobte sa dôkladnejším vyšetreniam.

Výsledok sa považuje za NEGATÍVNY, ak sa objaví v reakčnom políčku testovacej kazety iba 1 fialová čiarka (pri C). V tomto prípade nebol potvrdený výskyt krvi v stolici.

Výsledok testu sa považuje za NEPLATNÝ, ak sa v reakčnom políčku po 5-10 minútach neobjaví žiadna fialová čiarka.