Print

Chlamydia trachomatis – Infekcia

Postrach mladej generácie spôsobuje malá baktéria, vnútrobunkový parazit, ktorá k tomu, aby mohla prežila potrebuje napojiť sa na energetické systémy ľudskej bunky. Infekcia sa u človeka nemusí navonok prejaviť žiadnymi príznakmi. A tak je o to je nebezpečnejšia. Môže sa šíriť nepoznaná ďalej, a môže ovplyvniť reprodukčné schopnosti človeka, infikovať dieťa pri narodení, alebo postihnúť aj iné orgány.

Tato baktéria sa volá Chlamydia trachomatis. Spôsobuje najčastejšiu sexuálne prenášanú chorobu (sexually transmitted disease – STD). Je 4 x častejšia ako kvapavka a 30 x častejšia ako syfilis.

Chlamydia trachomatis

Slovo „Chlamys“ je gréckeho pôvodu a znamená plášť omotaný okolo časti tela (ramena). Názov vyjadruje vzhľad inklúzii baktérie v bunke okolo jadra. Chlamýdia trachomatis (číta sa: klah-MIH-dee-ah trah-ko-MAH-tis) bola izolovaná v roku 1963, ale nevedelo sa že spôsobuje sexuálne prenosné ochorenia. Trachóm – očné ochorenie bol opísaný na papyrusoch v Číne a v Egypte. Chlamýdia trachomatis je výhradne ľudský vnútrobunkový parazit, ktorý potrebuje energiu z bunky (ATP). Obsahuje RNA i DNA. Existuje minimálne 15 rôznych sérotypov : A – C spôsobuje trachóm, D – K infekcie urogenitálneho traktu a L1 –L3 lymphogranuloma venereum. Povrch neobsahuje dostatok bielkoviny na produkciu imunitnej odpovede. Vonkajší membránový proteín (MOMP) je polymorfný. Životný cyklus baktérie má 2 štádia: elementárne teliesko (EB – 0,3 mikrom), ktoré sa vo vnútri bunky mení na retikulárne teliesko (RB) so schopnosťou replikácie. Ukrýva sa na takých miestach organizmu, ktoré sú málo prístupné fagocytom, T a B lymfocytom. Postihuje sliznice uretry, endocervixu, endometria, vajíčkovodov, rekta, faryngu (hrdla) a očí. Ďalší druh chlamýdie – Chlamydia pneumoniae sa študuje v súvislosti s výskytom v ateromatóznych plakov ciev s možným vzťahom k zvýšenému riziku infarktu srdca a mozgu.

Epidemiológia

Ročne nakazí v Európe 3 milióny, v USA až 4 milióny ľudí, celosvetovo sa odhaduje 89 miliónov nových infekcií v roku 1995 (WHO). Najčastejšie sa vyskytuje u mužov a žien vo veku od 15 do 25 rokov. Najväčšia prevalencia je u sexuálne aktívnych žien do 20 rokov. Inkubačná doba môže byť 7 – 21 dní, príznaky sa môžu objaviť však aj o niekoľko mesiacov alebo rokov.

Prenos infekcie

Prenáša sa počas vaginálneho alebo análneho sexu. Prenos orálnym sexom je zriedkavejší. Priamym kontaktom ruka – oko je možný prenos infekcie na oko. Orálno-genitálnym stykom sa infekcia môže preniesť na hrdlo (farynx). Infekcia sa prenáša na dieťa počas pôrodu infikovaným pôrodným kanálom. U dieťaťa sa môže prejaviť infekciou oka, slepotou, infekciou ucha, zápalom pľúc alebo vážnejšími príznakmi. Až 20 – 50 % detí, ktoré sa narodia ženám s chlamýdiou môže byť infikovaných. Clamýdia môže spôsobiť predčasný pôrod, alebo pôrod dieťaťa s nízkou pôrodnou hmotnosťou.

Príznaky na pohlavných a močových orgánoch

Ženy

U žien je ochorenie často bezpríznakové (70 – 85 %). Najčastejším prejavom je zápal vnútorných reprodukčných orgánov (pelvic inflammatory disease – PID). Každý rok asi u 1 milóna žien v USA vznikne PID, a odhaduje sa že ročne až 100 000 žien je z tejto príčiny neplodných (v USA).

PID sa prejavuje rôznymi príznakmi:

 • dlhšia a ťažšia menštruácia s kŕčami, výtok, bolesť v dolnom podbrušku, únavnosť, teplota, zvracanie.
 • Uretritída (zápal močovej rúry) so žltým hnisavým výtokom.
 • Krvácanie z pošvy medzi menštruáciami, biely, šedý alebo svetlý výtok z pošvy, pálenie pri močení, časté močenie, bolesť v oblasti brucha alebo panvy, bolesť počas sexuálneho styku, krvácanie po sexuálnom styku, ľahké zvýšenie teploty.

Možné následky neliečenej infekcie:

PID s možnou sterilitou (nepriechodnosť vajcovodov),

 • mukopurulentná cervicitída (žltý sekrét z cervixu),
 • cystitída (zápal močového mechúra),
 • perihepatitída (zápal tkaniva v okolí pečene – Fitz-Hugh-Curtisov syndróm) u 5 – 10 % pacientiek s PIS,
 • Reiterov syndróm (u žien zriedkavý).

V USA vzniká každoročne 250 – 500 000 nových PID po chlamýdiovej infekcii. Žena s PID má až 10 x väčšiu pravdepodobnosť vzniku mimomaternicového tehotenstva. Ženy s chlamýdiovou infekciou (najmä typ G) majú 6 x vyššie riziko vzniku rakoviny krčku maternice. Ženy ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu môžu mať vyššie riziko chlamýdiovej infekcie; na druhej strane je u nich nižšia  pravdepodobnosť vzniku PID.

Muži

Príznaky:

 • Bezpríznakový priebeh je asi v 25 – 50 %.
 • Negonokoková uretritída – zápal močovej rúry (NGU).
 • Pocity pálenia počas močenia, výtok z penisu (hnisavý, vodnatý alebo mliečny), bolesť v testes, iritácia konca penisu, opuch a pocit napätia v semenníkoch.

Neliečená chlamydióza môže spôsobiť:

 • zjazvenie uretry,
 • prostatitídu (zápal prostaty),
 • neplodnosť,
 • epididymitídu (zápal nadsemenníkov),
 • Reiterov syndróm.
 • Zápal sa môže šíriť z močovej rúry do nadsemenníkov. V USA vzniká ročne 250.000 chlamýdiových epididymitíd, ktoré môžu mať vážne následky: sterilitu.